Medlemmer af SLA-Fyn

Oversigt over lokalarkiver der er medlem af SLA-Fyn: Arkivnummer, Navn,  Arkivleder, Adresse, E-mail

Vi opfordrer arkiverne til at kontrollere deres kontaktoplysninger på medlemslisten her på hjemmesiden. Hvis de ikke er korrekte, kan det rettes ved at skrive til slafyn4@gmail.com

Til forsiden

461-03 Allesø-Broby-Næsby Lokalarkiv  v/ Jørgen Pedersen Skolevej 9, Næsby , 5270 Odense N abn461.03@gmail.com
410-05 Asperup-Rorslev Lokalhistoriske Arkiv Byvejen 29C
5466 Asperup
  ar.arkiv@gmail.com
461-14 Agedrup lokalhistoriske Arkiv
v/Henny Sørensen
Daltoften 59
5320 Agedrup
  ts.agedrup@webspeed.dk
420-11 Barløse og Sandager-Holevad Lokalarkiv v/ Lars Hansen Uglebjergvej 12, 5560 Aarup hfl@barloesegaard.dk
461-12 Bellinge Lokalhistoriske Arkiv
v/  Anne-Marie Laier
Bellinge Sognehus, Kirkelundvej 18A, 5250 Odense SV   lokalarkivet.bellinge@gmail.com
480-03 Bogense Lokalhistoriske Arkiv
v/ Jens Ole Bentzen, tlf 30517921
Nordfyns Museum Vestergade 16, 5400 Bogense   jens-ole@redder.dk
430-03 Brahetrolleborg Sogns Folkemindesamling
v/Torben Heldbo
Strandgårdsparken 125
5600 Faaborg
  helbot@gmail.com
440-07 Dalby Sogns Lokalhistoriske Arkiv
v/
Smedegyden 67
5380 Dalby
  dalbylokalarkiv@business.tele.dk
461-06 Dalum-Hjallese Arkiv
v/ Jytte Raun
Dalumvej 95C, 1.
5250 Odense SV
  dahjarkiv@outlook.dk
430-10 Diernæs Lokalhistoriske Forening
v/ Jes Nørrgaard
Torvet 19
5600 Faaborg
  jes22101955@gmail.com
479-08 Drejø Sogns Lokalhistoriske Arkiv
v/ Else Hjort Nielsen
Drejø Brovej 14
5700 Svendborg
  drejoarkiv@gmail.com
420-05 Dreslette Sogns Lokalhistoriske Arkiv v/ Arne Åkær Rasmussen Brunshusevej 36, Enemærket
5683 Haarby
  dreslettehistorie@gmail.com
440-09 Drigstrup Sogns Lokalsamling
v/ Brigith Hansen
Elmevej 45
5300 Kerteminde
  snekkeled@mail.tele.dk
479-07 Egense-Rantzausminde Lokalhistorie Skovbovej 338
5700 Svendborg
fodtryk@gmail.com
410-03 Ejby Kommunes Lokalhistoriske Arkiv  v/ Mogens Lenius Stationsvej 25
5464 Brenderup
mlenius55@gmail.com
430-01 Faaborg Byhistoriske Arkiv
v/ Tissel Lund-Jacobsen
Torvet 19
5600 Faaborg
  byhistoriskarkiv@ohavsmuseet.dk
420-08 Gamtofte og Søby-Turup Lokalhistoriske Arkiv
v/ Mogens Jensen
Hesbjergvej 7, Turup
5610 Assens
  gst-arkiv@mail.dk
420-04 Glamsbjerg Lokalhistoriske Arkiv
v/ Gitte Assarsson
Søndergade 3A
5620 Glamsbjerg
  glamsbjergarkiv@assens.dk
479-09 Gudme Lokalhistoriske Arkiv
v/ Arne Norsk Nielsen
Storkehavevej 7
5884 Gudme
  lokalhistoriskarkiv.gudme@svendborg.dk
430-02 Horne Lands Folkemindesamlings Arkiv                                                     v/ Annette Hjeronymus Skolevej 2
5600 Faaborg
  horneland.arkiv@gmail.com
461-01 Højby Lokalhistoriske Arkiv
v/ Bodil Lund
 Højbyvej 64, Højby
5260 Odense S
  hojby.fyn.lokalarkiv@gmail.com
420-10 Haarby Lokalhistoriske Arkiv
v/ Erik Albrechtslund
Landø 10
5683 Haarby
  hlf.haarby@mail.dk
430-15 Haastrup Folkemindesamling
v/ Ole Madsen
Bygaden 14 Haastrup   corn.madsen@mail.dk
420-03 Jordløse-Trunderup Lokalhistoriske Arkiv
v/ Ida Grønberg
Bremerholmsgyden 6, Jordløse
5683 Haarby
  jtarkiv@yahoo.dk
410-04 Kauslunde-Gamborg Lokalhistoriske Arkiv Kærvangen 12
5500 Middelfart
  arkiv@kau-gam.dk
440-01 Kerteminde Egns-og Byhistoriske Arkiv v/ Kurt Risskov Sørensen Strandgade 5
5300 Kerteminde
  arkiv@ostfynsmuseer.dk
461-04 Korup Lokalarkiv
v/ Freddie Westergaard
Rørsangervej 16
5210 Odense NV
  koruplokalarkiv@mail.dk
420-09 Kærum-Sønderby Lokalhistoriske Arkiv v/ Jørgen Madsen Egebjergvej 27
5610 Assens
ravnekaer@gmail.com
440-05 Kølstrup Sogns Lokalhistoriske Arkiv v/ Ole Svensson Kølstrup Bygade 25
5300 Kerteminde
  ole.svensson@galnet.dk
440-03 Langeskov Lokalhistoriske Arkiv
v/ Ole Madsen
Børmosevej 3
5550 Langeskov
  langeskovarkiv@hotmail.com
430-07 Nørre Søby Lokalarkiv 
v/ Aase Reffstrup
Kirkesøvej 9, Nørre Søby
5792 Årslev
430-08 Nr. Lyndelse Sogns Lokalhistoriske Arkiv, v/ Jens Benovi Willumsen Røjlevej 22, 5297, Årslev
420-01 Lokalhistorisk Arkiv for Assens By
v/ Svend Rask
Østergade 57 A
5610 Assens
  faktura@museumvestfyn.dk 
479-10 Lokalhistorisk Arkiv for Egebjerg Kommune  v/ Erik Christensen Vestre Stationsvej 2
5762 V. Skerninge
  egebjerg-lhf@get2net.dk  20320424
461-11 Lokalhistorisk Arkiv for Fraugde Sogn  v/Maria Groth Rasmussen  Tingkærskolen Ørbækvej 701 Kld. 5220 Odense SØ   mariagrothrasmussen@gmail.com
430-05 Lokalhistorisk Arkiv for Gislev, Kværndrup og Ryslinge Sogne        v/ Ebbe Andersen Kirkevej 3
5772 Kværndrup
  ryslingelokalarkiv@hotmail.com
481-51 Lokalhistorisk Arkiv for Humble, Lindelse og Tryggelev-Fodslette Sogne  Hovedgaden 64, 5932 Humble lindelsearkiv@gmail.com
430-06 Lokalhistorisk Arkiv for Sdr. Næraa og Årslev Sogne                      v/ Jan Finken Stationsvej 19, 5792 Årslev   aarslevarkiv@gmail.com
420-06 Lokalhistorisk Arkiv for Tommerup Kommune
v/ Margit Egdal
Ryttergade 3
5690 Tommerup
  tommeruparkiv@gmail.com
461-08 Lokalhistorisk Arkiv i Fangel
v/ Merete Østerbye
Kirkevej 20, Fangel
5260 Odense S
  mgo@odense.dk
410-06 Vejlby- Strib Lokalhistoriske Arkiv  v/ Svend Ankjær Nielsen Vestergade 16 Strib
5500 Middelfart
  lokalarkiv.strib@gmail.com
410-02 Lokalhistoriske Arkiv Nørre Aaby, Udby og Føns Gl. Assensvej 32
5580 Nørre Aaby
 

 

430-16 Lokalhistoriske Forening for Avernakø og Korshavn Hovedvejen 17, Avernakø 5600 Faaborg lokalhistorisk@avernak.dk
461-09 Lumby Sogns Lokalhistoriske Arkiv  v/ Bente Christiansen H. C. Lumbyesvej 9C
5270 Odense N
  lumbylokahistoriske@mail.dk
430-11 Lyø Lokalhistoriske Forening
v/ Ulla Jeppesen
“Damgaarden” Lyø
5600 Faaborg
  faldmosenlyoe@mail.dk 
481-52 Magleby-Bagenkop Lokalhistoriske Forening Stationsvej 6, 5935 Bagenkop  arkiv.m1@gmail.com
440-10 Mesinge Sogns Lokalhistoriske Arkiv  v/ Irene Hansen Mesinge Bygade 1
5370 Mesinge
  ireneogchristian@forum.dk
410-01 Middelfart Byarkiv
v/ Alexander Styhr Kristensen
Middelfart Byarkiv Algade 8
5500 Middelfart
 ask@middelfart-museum.dk
440-02 Lokalhistorisk Arkiv for Munkebo og Dræby  v/ Svend O. Edvardsen Lindø Alleen 47
5330 Munkebo
  mail@munkeboarkiv.dk
450-01 Nyborg Lokalhistoriske Arkiv
v/Jørgen Havshøi
Kongegade 7
5800 Nyborg
  lokalarkiv@nyborg.dk l
482-03 Nordlangelands Lokalhistoriske Arkiv v. Tessa Clausen  

Lejbøllevej 26,5983 Tranekær

 

nordlangeland.arkiv@gmail.com
461-02 Odense Stadsarkiv
v/ Jørgen Thomsen
Stadsarkivet Klosterbakken 2
5000 Odense
  historienshus@odense.dk
480-02 Otterup Lokalhistoriske Arkiv
v/ Sofie Kiersgaard
Søndergade 2
5450 Otterup
  arkiv@nordfynskommune.dk
461-07 Paarup Lokalhistoriske Arkiv
v/ Karin Ramskov Andersen
Berberisvænget 14, Korup
5210 Odense NV
  pramskov@post.tele.dk
440-06 Revninge Sogns Lokalhistoriske Arkiv Revninge Sognegård v/??? Revninge Bygade 61
5300 Kerteminde
  lokalarkiv@mail.dk
430-04 Ringe Lokalhistoriske Arkiv
v/ Kirsten Hansen
Algade 40, 2. sal
5750 Ringe
  nfo@ringelokalarkiv.dk i
430-09 Rolfsted Sogns Lokalhistoriske Arkiv  v/ Torkil Jacobsen Ørbækvej 2
5863 Ferritslev
  rolfstedarkivet@yahoo.dk
482-01 Rudkøbing Byhistoriske Arkiv
v/ Else Wolsgård
 Havnegade 7
5900 Rudkøbing
 
440-11 Rynkeby Sogns Lokalhistoriske Arkiv  v/ Børge Schou Jørgensen Grøndalsvej 8
5350 Rynkeby
rynkebyarkiv53@gmail.com
461-10 Sanderum Sogns Lokalhistoriske Arkiv  v/ Lisbet Kinttof Violvænget 22, Nr. Lyndelse
5792 Årslev
  kinttof@mail.dk
461-16 Seden Sogns Lokalhistoriske Arkiv
v/ Mogens Jensen
Enghaugen 20
5240 Odense NØ
479-03 Skårup Sogns Lokalhistoriske Arkiv  v/ Richard Sørensen Toftevej 2
5881 Skårup
  arkivetskaarup@gmail.com
461-15 Stenløse Sogns Lokalhistoriske Arkiv  v/ Peter Kinggaard Dahlsvej 1
5260 Odense S
  arkiv.stenloese@gmail.com
482-02 Strynø Lokalhistoriske Arkiv
v/ Sara Kock
Nørrevej 4, Strynø,
5900 Rudkøbing
  sara@strynet.dk
440-04 Stubberup Sogns Lokalhistoriske Arkiv  v/ Else M. Jensen Fynshovedvej 581
5390 Martofte
  stubberuplokalarkiv@msn.com
430-13 Svanninge Folkemindesamling
v/Susanne Jervelund
Grubbemøllegyden 8A
5600 Faaborg
  jervelund@gmail.com
479-01 Svendborg Byhistoriske arkiv og Søfartsarkiv  v/ Hanne Jensen Grubbemøllevej 13,
5700 Svendborg
  byhistoriskarkiv@svendborgmuseum.dk
480-01 Søndersø og Omegns Lokalhistoriske Arkiv
v/ Jens Åge S. Petersen
Højagervej 25,
5471 Søndersø
  arkiv@sondersoarkiv.dk
479-05 Sørup og Sct. Jørgens Lokalhistoriske Arkiv
v/ Povl O. Nielsen
Gyldenbjergsvej 31
5700 Svendborg
  ssj.arkiv@gmail.com
479-04 Thurø Lokalhistoriske Forening
v/ Inger Søsborg
 Bergmannsvej 70, 1. sal Thurø,  5700 Svendborg   thuroe-arkiv@mail.tele.dk
479-06 Tved Lokalhistoriske Arkiv
v/ Hans Erik Hansen
Tvedvej 167 A,
5700 Svendborg
  tvedarkiv@svendborg.dk
479-02 Taasinge Lokalhistoriske Arkiv
v/ Lone Fallentin
  Biblioteksvej 9
5700 Svendborg
  taasingearkiv@gmail.com
461-05 Ubberud Lokalarkiv
v/???
Søbakkevej 7,
5210 Odense NV
  hj@slukefter.dk
450-02 Ullerslev Kommunes Lokalhistoriske Arkiv
v/ Solveig Andreasen
Hindemaevej 99,
5540 Ullerslev
  lokalarkivuller@nyborg.dk
430-12 Vester Aaby Sogns Folkemindesamling
v/ Gerda Nielsen
Prestegårdsvej 12, Vester Aaby
5600 Faaborg
vaarkiv@gmail.com
440-08 Viby Sogns Lokalhistoriske Arkiv
v/ Jørgen Kuhlmann
 Maimosevej 173, Store Viby
5370 Mesinge
  finn@grandt-nielsen.dk
420-07 Vissenbjerg Lokalhistoriske Arkiv
v/ John Jakobsen
Tjørnevej 8, Bred,
5492 Vissenbjerg
  john@folkebladet.net
492-01 Ærøskøbing Kommunes Lokalhistoriske Arkiv
v/ Elsebeth Urban
Torvet 1,
5970 Ærøskøbing
  errearkiv@gmail.com
450-03 Ørbæk Lokalhistoriske Arkiv
v/ Ingelise Knudsen
Sentvedvej 6A,
5853 Ørbæk
  lokalarkivorbek@nyborg.dk
420-12 Aarup Lokalhistoriske Arkiv
v/ Jørgen Wadowski
Industrien Bredgade 73,
5560 Aarup
  aaruplokalarkiv@gmail.com
430-14 Aastrup Folkemindesamling          v/ Jens Haastrup  Præstegårdsvej 12 5600 Faaborg   aastruparkiv@gmail.com
461-17 Aasum Sogns Lokalhistoriske Arkiv  v/Poul Poulsen Gartnervænget 17
5240 Odense NØ
  aasumby@gmail.com

Til forsiden